Blokady - iniekcje do kręgosłupa

Rodzaje iniekcji
Oczekiwane efekty
Jak często wykonywać blokady
Możliwe powikłania

 

Blokady stosowane są w leczeniu bólu krzyża, rwy kulszowej, zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, dyskopatii oraz kręgozmyku, czasem także w celu zdiagnozowania przyczyn bólu.

 

Rodzaje iniekcji

 

Zewnątrzoponowe wstrzyknięcia sterydów

Blokada zewnątrzoponowa jest najczęściej stosowana w celu zmniejszenia bólu i stanu zapalnego. Jako jedyna może być wykonywana bez użycia aparatu RTG. Pozostałe blokady muszą zostać wykonane przy użyciu aparatu rentgenowskiego.

 

Blokada okołokorzeniowa

Jest to iniekcja wykonywana typowo w przebiegu rwy kulszowej Jej celem jest zniesienie bólu korzeniowego. Podczas blokady oczekiwanym  potwierdzeniem prawidłowego miejsca iniekcji jest wywołanie krótkotrwałego, znanego pacjentowi bólu.

 

Blokada stawu międzywyrostkowego

Jest stosowana kiedy podstawowym problemem jest ból krzyża spowodowany procesem degeneracyjnym stawu międzywyrostkowego. Blokada ta zawsze wykonywana jest pod podglądem RTG.

 

Iniekcja do krążka międzykręgowego

Bardzo rzadki rodzaj iniekcji, najczęściej wykonywana w celu potwierdzenia, że zmieniony chorobowo krążek międzykręgowy odpowiada za dolegliwości pacjenta. Zawsze pod  kontrolą RTG.

 

Blokada stawu krzyżowo-biodrowego

Bardzo rzadki rodzaj blokady wykonywanej przy użyciu podglądu RTG w sytuacji podejrzenia choroby stawu krzyżowo-biodrowego. Wcześniej zawsze poprzedzona wnikliwym badaniem lekarskim. Jeżeli ból odczuwany przez pacjenta zostanie potwierdzony podczas badania i blokady stawu biodrowo-krzyżowego, wtedy pacjent powinien udać się na dodatkową konsultację reumatologiczną.

 

Termolezja i kriolezja

To rodzaje blokad wykonywanych odpowiednio wysoką i niską temperaturą. Efekt przeciwbólowy tych zabiegów może utrzymywać się dłużej niż blokad sterydowych.

 

Ważne!

Po każdym rodzaju blokady może wystąpić mrowienie i drętwienie oraz osłabione czucie w kończynach. Objawy te ustępują po kilku godzinach od iniekcji. Przez kilka godzin po blokadzie nie wolno prowadzić samochodu.

 

Oczekiwany rezultat

Zewnątrzoponowa blokada sterydowa jest na ogół skuteczna w u około 70% pacjentów. Pacjenci często doświadczają zmniejszenia bólu po blokadzie, jednak najlepsze rezultaty uzyskuje się wprowadzając dodatkowy program ćwiczeń.

Jeśli pacjent nie odczuwa żadnej poprawy w zakresie bólu pleców lub rwy kulszowej to prawdopodobnie dalsze iniekcje także nie przyniosą efektu.

 

Jak często można podać sterydowe zastrzyki do kręgosłupa?

Nie ma jednoznacznych badań jak często pacjent może otrzymywać znieczulenie zewnątrzoponowe. Na ogół uważa się za racjonalne, wykonywanie do trzech blokad sterydowych w przeciągu 6 miesięcy.

Zazwyczaj podaje się 3 kolejne iniekcje co 1 lub 2 tygodnie, w zależności od nasilenia objawów.

 

Możliwe powikłania

Ryzyko blokad jest bardzo niewielkie i jakiekolwiek powikłania zdarzają się sporadycznie. Możliwe powikłania zostaną omówione na konsultacji przed planowaną blokadą.