Blokady - iniekcje do kręgosłupa
Blokady stosowane są w leczeniu bólu krzyża, rwy kulszowej, zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, dyskopatii oraz kręgozmyku, czasem także w celu zdiagnozowania przyczyn bólu.
Rodzaje iniekcji
Zewnątrzoponowe wstrzyknięcia sterydów
Blokada zewnątrzoponowa jest najczęściej stosowana w celu zmniejszenia bólu i stanu zapalnego. Jako jedyna może być wykonywana bez użycia aparatu RTG. Pozostałe blokady muszą zostać wykonane przy użyciu aparatu rentgenowskiego.
Blokada okołokorzeniowa
Jest to iniekcja wykonywana typowo w przebiegu rwy kulszowej Jej celem jest zniesienie bólu korzeniowego. Podczas blokady oczekiwanym potwierdzeniem prawidłowego miejsca iniekcji jest wywołanie krótkotrwałego, znanego pacjentowi bólu.
Blokada stawu międzywyrostkowego
Jest stosowana kiedy podstawowym problemem jest ból krzyża spowodowany procesem degeneracyjnym stawu międzywyrostkowego. Blokada ta zawsze wykonywana jest pod podglądem RTG.
Iniekcja do krążka międzykręgowego
Bardzo rzadki rodzaj iniekcji, najczęściej wykonywana w celu potwierdzenia, że zmieniony chorobowo krążek międzykręgowy odpowiada za dolegliwości pacjenta. Zawsze pod kontrolą RTG.
Blokada stawu krzyżowo-biodrowego
Bardzo rzadki rodzaj blokady wykonywanej przy użyciu podglądu RTG w sytuacji podejrzenia choroby stawu krzyżowo-biodrowego. Wcześniej zawsze poprzedzona wnikliwym badaniem lekarskim. Jeżeli ból odczuwany przez pacjenta zostanie potwierdzony podczas badania i blokady stawu biodrowo-krzyżowego, wtedy pacjent powinien udać się na dodatkową konsultację reumatologiczną.
Termolezja i kriolezja
To rodzaje blokad wykonywanych odpowiednio wysoką i niską temperaturą. Efekt przeciwbólowy tych zabiegów może utrzymywać się dłużej niż blokad sterydowych.
Ważne!
Po każdym rodzaju blokady może wystąpić mrowienie i drętwienie oraz osłabione czucie w kończynach. Objawy te ustępują po kilku godzinach od iniekcji. Przez kilka godzin po blokadzie nie wolno prowadzić samochodu.
Oczekiwany rezultat
Zewnątrzoponowa blokada sterydowa jest na ogół skuteczna w u około 70% pacjentów. Pacjenci często doświadczają zmniejszenia bólu po blokadzie, jednak najlepsze rezultaty uzyskuje się wprowadzając dodatkowy program ćwiczeń.
Jeśli pacjent nie odczuwa żadnej poprawy w zakresie bólu pleców lub rwy kulszowej to prawdopodobnie dalsze iniekcje także nie przyniosą efektu.
Jak często można podać sterydowe zastrzyki do kręgosłupa?
Nie ma jednoznacznych badań jak często pacjent może otrzymywać znieczulenie zewnątrzoponowe. Na ogół uważa się za racjonalne, wykonywanie do trzech blokad sterydowych w przeciągu 6 miesięcy.
Zazwyczaj podaje się 3 kolejne iniekcje co 1 lub 2 tygodnie, w zależności od nasilenia objawów.
Możliwe powikłania
Ryzyko blokad jest bardzo niewielkie i jakiekolwiek powikłania zdarzają się sporadycznie. Możliwe powikłania zostaną omówione na konsultacji przed planowaną blokadą.