Mikrodyscektomia

Mikrodyscektomia

 
Wskazania
Technika
Rezultaty
Możliwe powikłania

 

 

Pęknięcie krążka międzykręgowego i jego ucisk na nerw korzeniowy powoduje silny ból kończyn dolnych - rwę kulszową. Choć może trwać kilka tygodni lub miesięcy, to zmniejszenie bólu i ulga, którą odczuwa pacjent po mikrodyscektomii jest bardzo szybka. Mikrodyscektomia zmniejsza ucisk nerwu korzeniowego i odtwarza prawidłową przestrzeń i stosunki anatomiczne w kanale kręgowym.

 

Wskazania

Wskazaniami do mikrodyscektomii są ból nogi czyli rwa kulszowa ale także osłabienie i drętwienie nogi, w końcu nietrzymanie moczu - objawy w tym wypadku spowodowane przepukliną dysku lędźwiowego. Badanie MRI potwierdza obecnośc przepulkiny, a leczenie zachowawcze takie jak kinezyterapia, trakcje lędźwiowe, leki przeciwbólowe, steriody podawane ogólnie nie przyniosły poprawy.

Wyniki zabiegu są zazwyczaj mniej korzystne po upływie trzech do sześciu miesięcy od wystąpienia objawów, więc nie należy odkładać leczenia operacyjnego na dłuższy czas (powyżej sześciu miesięcy).

 

Technika

Ten szybki i skuteczny zabieg operacyjny wymaga stosowania technik minimalnie inwazyjnych, nacięcie chirurgiczne jest zazwyczaj o długości ok. 3-4cm. Po usunięciu więzadła żółtego odsłania się korzeń nerwowy, który delikatnie przesuwa się odsłaniając samą przepuklinę. Następnie używając specjalistycznychc narzędzi usuwa się przepuklinę tym samym odbarczając korzeń. Czasami, aby dokonać pełnego uwolnienia korzenia, musi zostać usunięty fragmentu stawu międzykręgowego. Operację kończy założenie szwów.

 

 

Schemat operacji mikrodyscektomii.
Po lewej prawidłowy krążek międzykręgowy, w środku obecna przepuklina uciskająca korzeń i worek oponowy. Po prawej stan po operacji, przepulkina usunięta i odbarczone struktury nerwowe.

 

 

Mikrodyscektomia pozwala na kontrolowane, bardzo oszczędne preparowanie tkanek miękkich i mięśni. Co istotne, zachowane zostają prawie wszystkie struktury segmentu ruchowego kręgosłupa, a sama mikrodyscektomia nie zmienia jego biomechaniki. Po tej operacji pacjenci zazwyczaj mogą iść do domu na następny dzień.

 

 

Rezultaty

Rezultaty mikrodyscektomii są bardzo dobre, operacje te cechuje niezwykle wysoki wskaźnik zadowolenia pacjentów oraz niezwykle niski odsetek powikłań. W literaturze medycznej wykazane są korzyści płynące z operacji, w porównaniu z leczeniem nieoperacyjnym. Jednak różnica ta zmniejsza się wraz z upływem czasu (do 2 lat). W porównaniu do innych operacji kręgosłupa czas powrotu do normalnego funkcjonowania jest krótki.

 

 

Możliwe powikłania

Operacje mikrodyscektomii i dyscektomii cechują się bardzo wysoką skutecznością, powikłania są niezwykle rzadkie. Jednak zawsze trzeba się liczyć z ich wystąpieniem. Szczegółowo zostaną omówione podczas przedoperacyjnej konsultacji.