Obcasy po operacji przepukliny dysku

Chodzenie na obcasach po operacji przepukliny dysku lędźwiowego.


 

Często, podczas leczenia pacjentek z przepukliną dysku spotykam się z następującym pytaniem pacjentek:

 

- Czy po operacji będę mogła chodzić w moich ulubionych butach na obcasach?

 

Chodzenie na obcasach w przypadku przepukliny dysku oraz to jeden z tematów legend. Z reguły możemy w „internecie” spotkać taką samą ilość opinii „pro” jak i „contra”. A jak jest naprawdę?

 

 

 

 

Mechanizm powstawania przepukliny:

 

Dyskopatia jest schorzeniem polegającym na rozerwaniu tylnej części pierścienia włóknistego i migracji części jądra miażdżystego w kierunku kanału kręgowego i otworu międzykręowego. Zmiany te prowadzą do ucisku nerwów korzeniowych, co skutkuje rwą kulszową – potężnym bólem i mrowieniem w zakresie kończyn dolnych.

 

 

Leczenie:

 

Leczenie operacyjne, czyli popularna mikrodyscektomia, polega na usunięciu przepukliny dysku i odbarczeniu struktur nerwowych w kanale kręgowym i otworze międzykręgowym. Po tak wykonanej operacji najważniejszym zadaniem pozostaje zagojenie wcześniej uszkodzonego pierścienia włóknistego, co odbywa się przez około 6 tygodni od momentu operacji. W tym czasie zachowanie odpowiedniej lordozy lędźwiowej jest podstawowym zadaniem pacjenta. A obcasy w tym pomagają!

 

 

Po lewej: prawidłowa sylweta podczas noszenia obcasów.

Po prawej: spłaszczone naturalne krzywizny kręgosłupa na płaskiej podeszwie.

 

 

Biomechanika:

 

Chodzenie na wysokich obcasach prowadzi do niewielkiego przodopochylenia miednicy dzięki czemu cała sylwetka się prostuje, a lordoza lędźwiowa zostaje pogłębiona. W tej sytuacji dochodzi do zbliżenia tylnych brzegów krążków międzykręgowych, a to ułatwia gojenie tylnego rozerwania pierścienia włóknistego. Trudniej także w obcasach zrobić skłon, a to po operacji jest zakazane. Panie (i rzadziej Panowie :) noszące obcasy zdecydowanie łatwiej utrzymują prawidłową lordozę lędźwiową.

Także w sytuacji, kiedy pacjent jest leczony zachowawczo obcasy przynoszą taką samą korzyść, jak po operacji. Trzeba jednak pamiętać, że jest to zasadą tylko u pacjentów których objawy reagują na leczenie wzorcem przeprostnym.

 

 

Profilaktyka:

 

W odległym czasie po operacji noszenie wysokich obcasów jest korzystne z punktu widzenia biomechaniki i choroby samego krążka międzykręgowego, właśnie przez zachowanie krzywizny lordozy lędźwiowej i wtórnego działania profilaktycznego.

 

 

Podsumowanie:

 

Z punktu widzenia biomechaniki, noszenie obcasów po operacji dyskopatii jest wskazane i pomaga szybciej wrócić do zdrowia. Oczywiście zawsze istnieją wyjątki, ale o nich w następnym wpisie.

 

 

 

Skomentuj