Operacje skoliozy
Operacje bocznego skrzywienia kręgosłupa
Wskazania Cele i oczekiwane efekty Techniki Zagrożenia
Skolioza idiopatyczna występuje w dzieciństwie lub w okresie dojrzewania. Wrodzona skolioza jest chorobą, którą powodują wady wrodzone kręgosłupa, natomiast skolioza występująca w wieku dojrzałym jest spowodowana procesami starzenia się kręgosłupa.
Istnieją także skoliozy wtórne np. nerwowo-mięśniowe po urazach kręgosłupa lub w przebiegu dziecięcego porażenia mózgowego.
Celem leczenia operacyjnego skoliozy jest zatrzymanie narastania i korekcja skrzywienia. Po przekroczeniu 50o skrzywienia załamują się naturalne procesy kompensacyjne organizmu i zazwyczaj skrzywienie nieuchronnie pogłębia się.
Wskazania od leczenia operacyjnego
- Skrzywienie przekraczające 40 stopni,
- Narastanie skrzywienia pomimo rehabilitacji i gorsetowania,
- Pogorszenie sylwetki, narastanie garbu żebrowego i asymetrii talii i łopatek
- Brak akceptacji własnej sylwetki przez pacjenta.
Cele i oczekiwane efekty
Celem operacji jest przede wszystkim zahamowanie progresji skrzywienia.
Oczekiwane efekty.
Poprawa sylwetki: korekcja skrzywienia, zmniejszenie garbu żebrowego, wyosiowanie tułowia i odtworzenia naturalnych krzywizn kręgosłupa są ważne, także ze względu na profilaktykę rozwoju choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa.
Powyższe cele uzyskuje się poprzez korekcję skrzywienia we wszystkich 3 płaszczyznach (3D) oraz doprowadzenie do usztywnienia i zrostu operowanego odcinka kręgosłupa.
Techniki chirurgiczne
Aktualne techniki operacyjne pozwalają na jednoczasową, segmentarną korekcję skoliozy we wszystkich trzech płaszczyznach.
W leczeniu skolioz idiopatycznych stosuje się jeden z dwóch dostępów operacyjnych.
Dostęp tylny – spondylodeza tylna.
Jest to najczęstszy typ operacji. Do tego zabiegu kwalifikuje się pacjentów z pierwotnie podwójnym skrzywieniem. Cięcie wykonuje się na plecach ponad wyrostkami kolczystymi kręgosłupa. W tej metodzie stosuje się instrumentarium tytanowe (śruby), połączone prętami, na których dokonuje się korekcji skrzywienia. W wyniku operacji dochodzi do skorygowania deformacji kręgosłupa (3D).
Dostęp przedni – spondylodeza przednia.
Jest to rzadko wykonywana operacja. Pomimo nazwy cięcie wykonuje się na bocznej powierzchni klatki piersiowej lub brzucha, w zależności od lokalizacji szczytu skrzywienia. Jest to rzadko wykonywany rodzaj operacji, zarezerwowany dla pacjentów z krótkołukowym pojedynczym skrzywieniem. Korekcji dokonuje się na pręcie osadzonym na śrubach wprowadzonych bezpośrednio w trzony kręgowe.
Przed przystąpieniem do operacji zawsze muszą być wykonane dodatkowe zdjęcia RTG w przechyłach lub zdjęcie elongacyjne aby zaplanować sposób i zakres leczenia. Rzadko konieczne jest wykonanie badania MRI lub CT, ewentualnie innych badań aby wykluczyć wady wrodzone rdzenia kręgowego i korzeni nerwowych.
Możliwe powikłania
Operacje usztywnienia kręgosłupa cechują się bardzo wysoką skutecznością, powikłania są niezwykle rzadkie. Jednak zawsze trzeba się liczyć z ich wystąpieniem. Szczegółowo zostaną omówione podczas przedoperacyjnej konsultacji.