Skolioza dorosłych
Skolioza dorosłych
Przyczyny Objawy skoliozy dorosłych Rozpoznanie Leczenie skolioz dorosłych pacjentów Kiedy natychmiast skontaktować się z lekarzem
Skolioza dorosłych to boczne skrzywienie kręgosłupa, które powstaje po 20 roku życia. Jak każda skolioza, może powodować nierówność ramion i bioder, asymetrię talii i łopatek oraz garb żebrowy. U ludzi dorosłych z reguły jest spowodowana choroby zwyrodnieniową kręgosłupa i współwystępuje z utratą lordozy lędźwiowej.
Rys.1 Skoliza degeneracyjna spowodowana chorobą zwyrodnieniową kregosłupa lędźwiowego.
Słaba jakość obrazu spowodowana towarzyszącą zaawansowaną osteoporozą.
Przyczyny
U osób dorosłych skolioza powstaje najczęściej wtórnie do choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa lub jest związana z innymi schorzeniami kręgosłupa lub układu nerwowego i mięśniowego.
Najczęstsze przyczyny
- zwężenie kanału kręgowego
- choroba degeneracyjna dysku
- osteoporoza
- złamania kompresyjne kręgów
Objawy skoliozy dorosłych
- zmiana własnej, znanej sobie sylwetki
- “zapadnięcie się" tułowia
- ograniczona jest ruchomość kręgosłupa
- wystająca łopatka
- garb żebrowy
- asymetria talii
- nierówna linia bioder
- przechylenie tułowia
- w ciężkich przypadkach:
- pogorszenie mechanizmu chodu, utykanie
- ból przewlekły lub ostry w dolnej części pleców
- rwa kulszowa: bardzo siny, ból do nogi lub stopy
- pieczenie, mrowienie i drętwienie nogi lub w okolicy krocza
- osłabienie nogi (niedowład), opadanie stopy i utrata kontroli nad zwieraczami
- objawy nasilają się w pozycjach wyprostnych i podczas chodzenia -chromanie neurogenne.
Rozpoznanie
W trakcie konsultacji zostanie zbadana sylwetka ciała: ocena linii ramion i miednicy, symetria tułowia, łopatek i miednicy, obecność garbu żebrowego, kształt i ruchomość kręgosłupa, badanie odruchów ścięgnistych i siły kończyn dolnych oraz długość nóg.
Badania obrazowe
Podstawowym badaniem dla rozpoznanie skoliozy jest rentgen kręgosłupa (zawsze wykonany na stojąco), na którym ocenia się wielkość, zasięg i kształt skrzywienia oraz całą sylwetkę pacjenta. W przypadku skoliozy dorosłych zawsze wykonywane jest badanie MRI, a także czasami badanie tomografii komputerowej 3D.
Leczenie
Leczenie nieoperacyjne.
Leczenie nieoperacyjne pozwala kontrolować ból, jednak nie ma wpływu na dystans chromania neurogennego i balans tułowia. To znaczy, że pozycja stojąca i chodzenie są przyczyną znacznego pogorszenia jakości życia.
- Kinezyterapia. W przypadku choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa zazwyczaj sprawdza się powtarzany ruch zgięcia fleksji - zgięcia tułowia do przodu.
- Leki przeciwbólowe stosowane w celu zmniejszenia bólu - jest to tylko leczenie objawowe, brak jest substancji działających przyczynowo. W tym przypadku można zastosować serię leków niesterydowych przeciwzapalnych lub steroidów. Nie istnieje farmakologiczne leczenie przyczynowe choroby zwyrodnieniowej.
- Blokady okołokorzeniowe, nadtwardówkowe i do stawów międzykręgowych to wstrzyknięcie leku przeciwbólowego i sterydowego. Jest to metoda zmniejszenia bólu (rwy kulszowej) i obrzęku struktur nerwowych u pacjentów, u których nie ma poprawy po wcześniejszym leczeniu.
Lecznie operacyjne - operacja skoliozy.
Wskzania do leczenia operacyjnego:
- pogorszenie mechanizmu chodu, utykanie,
- ból przewlekły lub ostry w dolnej części pleców,
- rwa kulszowa: bardzo siny, ból do nogi lub stopy,
- pieczenie, mrowienie i drętwienie nogi lub w okolicy krocza,
- osłabienie nogi (niedowład), opadanie stopy i utrata kontroli nad zwieraczami,
- objawy nasilają się w pozycjach wyprostnych i podczas chodzenia -chromanie neurogenne.
Korekcja skrzywienia dokonywana jest za pomocą tytanowych wszczepów. Dzięki temu możliwe jest zatrzymanie progresji skrzywienia, zbalansowanie tułowia, odbarczenie uciśniętych korzeni nerwowych i usztywnienie niestabilności. W konsekwencji dochodzi do poprawy komfortu życia pacjenta.
W operacji skrzywienia kręgosłupa u dorosłych wykonuje się korekcję skrzywienia i usztywnienie kręgosłupa. W zależności od kształtu i wielkości skrzywienia można zastosować usztywnienie przednie lub tylne. Decyzja o sposobie operacji podejmowana jest zawsze indywidualnie na podstawie wykonanych badań diagnostycznych. Jednak w skrzywieniach towarzyszących chorobie zwyrodnieniowej staramy się operować z dostępu tylnego, co pozwala na szerokie uwolnienie korzeni nerwowych,
Ważne! Po operacji choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa i skrzywienia kręgosłupa nie powinny być stosowane niesterydowe leki przeciwzapalne ponieważ hamują gojenie rany.
Natychmiast skontaktuj się z lekarzem jeśli:
- ból rozprzestrzenia się w dół nogi,
- występuje drętwienie, osłabienie lub mrowienie w pośladkach, genitaliach i nogach
- nie ma kontroli nad zwieraczami,
- występują trudności w oddawaniu moczu,
- występuje gorączka, niewyjaśniona utrata masy ciała lub inne objawy poważnej choroby
- brak poprawy przez 14 dni od początku bólu,
- występują trudności z chodzeniem lub staniem,
- ból jest gorszy w nocy, albo podczas leżenia.